Kawałki, Książki

Wywiad to kalka, powiedziała stara babka

27 stycznia 2016
Karl Ove Knausgard

Mija mniej więcej rok od wydania przez WL pierwszego tomu „Mojej walki”. Odsłuchując i przeglądając przeprowadzane z okazji polskiej premiery kolejnych tomów książki wywiady z Knausgardem, przypominam sobie październikowy wykład mistrzowski Jonathana Franzena w Krakowie. Otóż całą wypowiedź zbudował wtedy Franzen w oparciu o kilka najczęstszych, znienawidzonych pytań, które praktycznie zawsze zadają mu dziennikarze. Dokładnie tymi pytaniami (albo wariacjami na ich temat) dręczony jest nad Wisłą (i nie tylko zresztą) w kolejnych wersjach tej samej rozmowy Norweg.

Kto miał na Pana twórczość największy wpływ?
O jakiej porze dnia Pan pracuje?
Czy bohaterowie powieści przejmują czasem nad Panem kontrolę?
W jakim stopniu Pana powieść jest autobiografią?

Dziennikarska ciekawość szuka zwykle swego zaspokojenia jeszcze w kilku innych, równie uporczywych i zasadniczych kwestiach, a mianowicie:
Skąd się wziął sukces Pana powieści?
Co powiedziała Pana żona / rodzina, gdy przeczytała o sobie te wszystkie straszne rzeczy?
A co powiedziały szwedzkie feministki?

Na marginesie nieodzownie zadawanych Knausgardowi pytań (Dlaczego nawiązuje Pan w tytule do tekstu Hitlera? Jak mamy to rozumieć?) dorzucę jeszcze zdania, którymi Franzen bodajże swoje wystąpienie zakończył, mówiąc, że „literatura to przede wszystkim ogromny wysiłek, wielka osobista walka, próba poradzenia sobie z rzeczywistością. Trud pisania pogłębia się z każdą kolejną książką, bo za każdym razem trzeba sięgnąć głębiej, nie można się już cofnąć”.

Tak na wypadek, gdyby ktoś – mimo wielokrotnie powtarzającego się w pierwszym tomie powieści zdania „Życie to kalka, powiedziała stara babka, która nie wymawiała «w»” – trudził się zaciekle nad egzegezą tego ryzykownego i dwuznacznego tytułu dzieła.

Na zdjęciu Karl Ove Knausgard odpowiada dziennikarzowi WNYC na pytanie o wpływ Marcela Prousta na swoją twórczość (źródło: YouTube / WNYC Radio)

Zobacz, o czym jeszcze piszemy

Nie ma jeszcze komentarzy. Zmień to!

Zostaw komentarz